Kā sagatavoties vizītei pie reimatologa?

Materiālu sagatavoja dr. I. Buliņa, dr. med J.Zepa

Tev ir pieraksta datums un laiks, lai dotos pie reimatologa. Kā vislabāk sagatavoties vizītei?

Reimatoloģija tulkojumā no grieķu  valodas nozīmē logos -  mācība par rheuma - plūsmām. Cilvēka organismā plūst asinis, kurās atrodas asins šūnas, kuras ražo dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kā arī asins šūnas no asinsvadiem nokļūst dažādos audos un autoimūnu slimību gadījumā, nezināmas kļūdas pēc, asins šūnas var “uzbrukt” sava organisma audiem, radot tajos iekaisumu un līdz ar to reimatisku slimību.

Reimatoloģijas definīcija parāda, ka nav tāda orgāna vai orgānu sistēmas, kurai nebūtu nozīme cilvēka veselības procesu nodrošināšanā, un nav tāda orgāna vai orgānu sistēmas, kura nevarētu būt iesaistīta reimatiskās slimības procesā, kādēļ, dodoties uz vizīti pie reimatologa svarīgi:

Paņem līdzi visu iepriekš veikto izmeklējumu rezultātus, arī tos, kuri tavuprāt “neattiecas uz reimatoloģiju”, kas nozīmē – nākot pie reimatologa, jāņem līdzi visi tavi medicīnas dokumenti, sākot no acu ārsta slēdziena līdz pat pēdu izmeklējumiem, ja tādi veikti jeb visi izmeklējumi un to rezultāti, sākot no galvas līdz pat papēžiem.

Paņem līdzi medikamentu, kurus lieto, sarakstu vai medikamentu kastītes vai ar telefonu nofotografē visus medikamentus, kurus lieto regulāri. Tas ļaus nozīmēt tos medikamentus reimatiskās slimības ārstēšanā, kurus drīkst lietot kopā ar tiem medikamentiem, kurus tu jau lieto.

Pieraksti tos jautājumus, kurus vēlies pajautāt un nekautrējies tos nolasīt un uzdot vizītes laikā. Atceries, ka vissvarīgāko informāciju, kādēļ tu esi atnācis pie reimatologa, tu pateiksi pirmo 2 – 3 minūšu laikā, uzsākot sarunu. Tas ir vispārzināms pacienta sarunas ar ārstu likums, tādēļ šajā laikā reimatologs nepārtrauks tevi, ļaujot pateikt būtiskāko, kādēļ tu esi atnācis uz vizīti.

Nebaidies iebilst, diskutēt ar reimatologu par tiem jautājumiem, kas tev svarīgi. Iespējams, ka vienas vizītes laikā nebūs iespējams atbildēt pilnīgi uz visiem jautājumiem, kas tevi satrauc, tādēļ pieraksti visus jautājumus, kas tev svarīgi un katras vizītes laikā uzdot 2 – 3 no tiem, sagaidot atbildi, kura tev ir saprotama.

Lai arī kāda ir diena un vizītes norise atceries, ārsts un ārstu komanda ir tādēļ, lai tev palīdzētu vislabākajā veidā, kāds iespējams, saglabāt vienu no svarīgākajām lietām, kas mums dota, tavu veselību!