Kontracepcija

Kas jāzina, ja Tev ir reimatoloģiska saslimšana
Materiālu sagatavoja Lāsma Līdaka - ginekoloģe, dzemdību speciāliste; Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, RSU doktorante.

Svarīgi

  1. Lielākajai daļai sieviešu, kam ir reimatoloģiska saslimšana VAR iestāties grūtniecība;
  2. Ja nevēlies, lai iestājas grūtniecība, vai šobrīd ārsts iesaka neplānot to, tad nepaļaujies uz nedrošām kontracepcijas metodēm (piemēram, pārtraukto dzimumaktu);
  3. Lielāko daļu kontracepcijas metožu var lietot arī sievietes, kurām ir reimatoloģiska saslimšana. Metožu klāsts ir liels! Ginekologs var palīdzēt Tev piemeklēt labāko risinājumu;
  4. Ir ļoti vēlams plānot grūtniecību! Lai būtu vislielākā iespēja, ka grūtniecība norit veiksmīgi, vēlams, lai vismaz 3 – 6 mēnešus pirms tās reimatoloģiskā saslimšana būtu labi kontrolēta (tas ir – pēc iespējas mazāk slimības sūdzību). Grūtniecības;
  5. plānošana arī ļaus laicīgi nomainīt medikamentus uz tādiem, kurus drīkst lietot grūtniecības laikā un pirms tās;
  6. Ir medikamenti, kuru lietošanas laikā grūtniecības iestāšanās nav vēlama, jo tie var kaitēt bērniņam;
  7. Medikamenti, kuru lietošanas laikā grūtniecību plānot nedrīkst:
  1. Mikofenolāta mofetils;
  2. Metotreksāts (Ebetrex®; Nordimet®; Metex®; Jylamvo®);
  3. Thalidomīds;
  4. Ciklofosfamīds (Endoxan®);
  5. Leflunomīds (Arava®; Leflunomide®);
  1. Visas metodes, izņemot sterilizāciju, ir atgriezeniskas. Tas ir – grūtniecība var iestāties uzreiz pēc to lietošanas beigām vai pat lietošanas laikā, ja metode nav lietota pareizi vai lietota nedroša metode (piemēram, pārtrauktais dzimumakts);
  2. Grūtniecība var iestāties arī tad, ja sieviete baro bērnu ar krūti un arī uzreiz pēc grūtniecības pārtraukšanas;
  3. Noteikti lieto prezervatīvus, ja ir iespēja, ka vari inficēties ar seksuāli transmisīvām infekcijām (STI)! Diemžēl daudziem cilvēkiem, kas slimo ar STI var nebūt nekādas jūtamas sūdzības, bet nākotnē tās var izraisīt neauglību, nopietnus iekaisumus iekšējos dzimumorgānos. Jo īpaši tas ir svarīgi, ja lieto medikamentus, kas nomāc imūnsistēmu (piemēram, steroīdus, metotreksātu (MTX), bioloģiskos preparātus u.c.).

Šeit aprakstītas pieejamās kontracepcijas metodes un to mijiedarbība gan ar medikamentiem, kas visbiežāk tiek lietoti reimatoloģisku slimību ārstēšanā. Gan arī kontracepcijas metožu iespējamā ietekme uz slimības gaitu. Katrs gadījums, protams, ir individuāls! Izrakstot kontracepciju tiek ņemtas vērā arī citas blakusslimības un lietotie medikamenti! Noteikti pārrunā kontracepcijas jautājumus ar savu reimatologu, ginekologu un/vai ģimenes ārstu. UZMANĪBU – kontracepcijas jautājumi sievietēm ar sistēmas sarkano vilkēdi un antifosfolipīdu sindromu ir aprakstīts citā materiālā.  Vairāk lasīt šeit.

Ķirurģiskās kontracepcijas metodes

Sieviešu sterilizācija – gandrīz 100% efektīva

Operācijas laikā tiek pārdalīti olvadi, līdz ar to spermatozoīds vairs netiek līdz olšūnai. Operācija neietekmē menstruācijas, hormonālo līdzsvaru un dzimumattiecības. Tā tiek uzskatīta par neatgriezenisku metodi. Šo procedūru var veikt arī ķeizargrieziena laikā un uzreiz pēc dzemdībām. Latvijā tā ir atļauta no 25 gadu vecuma vai ātrāk, ja ir ārstu konsīlija slēdziens, ka to patiešām nepieciešams veikt. Ja vēlies veikt sterilizāciju, pāŗrunā to ar savu ginekologu. Ņem vērā! To var veikt spinālajā anestēzijā (t.i. atsāpinoši medikamenti tiek ievadīti mugurkaula kanālā, cilvēks ir ,,pie apziņas’’) tikai uzreiz pēc dzemdībām. Citās situācijās ir nepieciešama vispārējā anestēzija, kuras riskus jāpārrunā ar anesteziologu katrā gadījumā atsevišķi.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: Kā pirms jebkuras operācijas ar reimatologu, ginekologu, anesteziologu jāpārrunā iespējamo sarežģījumu risks operācijas laikā (iekaisums, trombu (,,asins recekļu’’) pastiprināta veidošanās, anestēzijas riski). Šī tiek uzskatīta par operāciju ar nelielu sarežģījumu risku.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Vīriešu sterilizācija – gandrīz 100% efektivitāte.

Operācijas laikā tiek pārdalīti sēklas vadi, līdz ar to spermatozoīdi vairs nevar nonākt pie olšūnas. Šī operācija neietekmē potenci (erekciju, ejakulāciju), hormonālo līdzsvaru, libido (,,dzimumdziņu’’). To var veikt arī lokālā anestēzijā. Tā tiek uzskatīta par neatgriezenisku metodi un tās efektivitāte ir gandrīz 100%. Latvijā tā ir atļauta no 25 gadu vecuma vai ātrāk, ja ir ārstu konsīlija slēdziens, ka to patiešām nepieciešams veikt. Ja vīrietis vēlas veikt šo operāciju, viņam jāgriežas pie urologa. Šī tiek uzskatīta par operāciju ar nelielu sarežģījumu risku.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: Kā pirms jebkuras operācijas ar reimatologu, urologu, anesteziologu jāpārrunā iespējamo sarežģījumu risks operācijas laikā (iekaisums, trombu (,,asins recekļu’’) pastiprināta veidošanās, anestēzijas riski). Šī tiek uzskatīta par operāciju ar mazu sarežģījumu risku.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Hormonālās kontracepcijas metodes – ļoti drošas metodes.

Hormonālā kontracepcija ir plašs metožu klāsts. Visas hormonālās kontracepcijas metodes ir ļoti efektīvas. Tomēr atšķiras tas, cik bieži par tām nākas atcerēties – piemēram, par tablete jāieņem katru dienu, bet par hormonālo spirāli jāatminas tikai reizi 3 – 5 gados.

Svarīgi atšķiras arī kombinētās un tikai vienu hormonu saturošās metodes. Ir hormonālā kontracepcija, kas satur tikai vienu hormonu – progestīnus. Tos var saņemt kā tabletes (tās mēdz saukt arī par mini pillēm), injekcijas, zem ādas ievadāmus implantus, dzemdē ievadāmas spirāles. Otrs hormonālās kontracepcijas veids ir kombinētais, tas satur divu veidu hormonus – estrogēnus un progestīnus. Tos var saņemt kā tabletes, uz ādas līmējami plāksteri vai makstī liekamu riņķi.

Kombinētajām metodēm ir paaugstināts trombu veidošanās risks. Trombi ir asins recekļi, kas var veidoties asinsvados, atrauties un nokļūt dzīvībai svarīgos orgānos – plaušās, smadzenēs. Risks šai blakusparādībai pašām kombinētajām kontracepcijas metodēm ir zems. Tomēr tas summējas kopā ar katra cilvēka iedzimtajiem riskiem (tos nosaka gēni) un citu slimību izraisītajiem riskiem (īpaši augsts, tas ir, piemēram, sistēmas sarkanās vilkēdes pacientēm). No otras puses, kombinētās hormonālās kontracepcijas metodes labāk regulē menstruālo ciklu, uzlabo ādu, samazina lieko apmatojumu un tām ir arī citas pozitīvas īpašības, kas nav vienu hormonu saturošajām metodēm.

Visām sievietēm, kam ir kāda hroniska saslimšana, noteikti kontracepcijas jautājumi rūpīgi jāpārrunā ar ārstu, lai izsvērtu, kura metode būtu vispiemērotākā. Visas hormonālās kontracepcijas metodes pieejamas tikai uz ārsta receptes.

Tikai vienu hormonu (progestīnu) saturošās metodes

Hormonālā dzemdes spirāle:

Maza, mīksta, T formas ierīce, kas izdala hormonus (progestīnus). Efektivitāte >99%.  To ārsts ievada dzemdē uz 3 – 5 gadiem (atkarībā no spirāles veida), bet to var izņemt arī ātrāk. Tā sabiezē dzemdes kakla gļotas (spermatozoīdi netiek līdz olšūnai), padara plānāku dzemdes iekšējo slāni (endometriju), daļai sieviešu arī neļauj nobriest olšūnai. Tās lietošanas laikā menstruācijas parasti kļūst vājākas vai pat izzūd.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav. Svarīgi – metodi drīkst lietot arī pacientes, kuras lieto imūnsistēmu nomācošu terapiju!

Ietekme uz slimības norisi: nav

Zemādas implants

Apmēram 4 cm garš, mīksts ,,stienītis’’, kas tiek ievadīts zem ādas augšdelmā. To dara vietējā anestēzijā, ārsta kabinetā. Darbojas 3 gadus. Efektivitāte virs 99%. Tas nomāc olšūnas nobriešanu, padara plānāku dzemdes iekšējo slāni. Tā lietošanas laikā menstruācijas var pavisam izzust. Dažām sievietēm var būt ilgstošas, neregulāras asiņošanas.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav

Injekcijas

Injekcijas tiek veiktas reizi trīs mēnešos muskulī. Efektivitāte virs 99%. Tas nomāc olšūnas nobriešanu, padara plānāku dzemdes iekšējo slāni. Tā lietošanas laikā menstruācijas var pavisam izzust. Dažām sievietēm var būt ilgstošas, neregulāras asiņošanas.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav. Ilgstoša lietošana samazina kaulu blīvumu; tas jāņem vērā, ja Tev jau ir samazināts kaulu blīvums (osteopēnija/osteoporoze) un/vai saņem medikamentus, kas samazina kaulu blīvumu.

Kombinētā hormonālā kontracepcija: 

Visām metodēm efektivitāte virs 99%. Padara menstruācijas regulāras, nesāpīgākas un mazāka stipruma. Samazina pinnes un lieko apmatojumu. Var palielināt trombu veidošanās risku, nedaudz palielina insulta, infarkta risku. Ilgstoši lietojot samazina olnīcu un dzemdes vēža risku, bet nedaudz palielina krūts vēža risku. Ietekme uz svaru lielos pētījumos nav pierādīta. Grūtniecība var iestāties uzreiz pēc lietošanas beigām vai pat lietošanas laikā, ja metode nav lietota pareizi.

Tabletes - Jālieto katru dienu, noteiktā laikā. Dažādām tabletēm ir dažādas lietošanas shēmas. Citas jālieto nepārtraukti, citas noteiktu laiku (parasti 21 dienu) un tad ir pauze (parasti 7 dienas), kuras laikā ir mēnešreizes.

Vaginālais riņķis - Jāievada makstī uz 3 nedēļām, tad to izņem. Nedēļu ir pauze, kuras laikā ir mēnešreizes un pēc šīs nedēļas ievieto jaunu riņķi.

Plāksteris - Uz ādas līmējams miesas krāsas plāksteris. Tas jālieto pēc shēmas  - 3 nedēļas reizi nedēļā maina plāksteri un tad ir nedēļu ilga pauze, kuras laikā ir mēnešreizes. Pēc šīs nedēļas sāk jaunu plāksteru iepakojumu.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: kombinētajai hormonālajai kontracepcijai ar ikdienā lietotiem bezrecepšu medikamentiem (piemēram, Ibuprofens, paracetamols, utml.) mijiedarbības nav. Tomēr, par katra medikamenta lietošanu jāinformē ārsts un/vai farmaceits, jo ir medikamenti, kas var samazināt hormonālās kontracepcijas efektivitāti (piemēram, rifampicīns, ko izmanto tuberkulozes ārstēšanā) un pretēji – ir medikamenti, kuru darbību samazina hormonālā kontracepcija (piemēram, lamotriginum, ko izmanto epilepsijas ārstēšanā).

Ietekme uz slimības norisi: Vairāki pētījumi šobrīd rāda, ka kombinētā hormonālā kontracepcija, iespējams, samazina slimības aktivitāti (sūdzību stiprumu), īpaši, ja paasinājumi ir pirms menstruācijām vai to laikā. Ir lieli pētījumi, kas parāda, ka kombinētā hormonālā kontracepcija varētu pat samazināt slimības risku nākotnē sievietēm, kurām vēl nav reimatoloģiska saslimšana. Pētījumi par šo jautājumu vēl turpinās. Katrā ziņā nav datu, ka kombinētas hormonālās kontracepcijas lietošana pasliktinātu slimības norisi.

Nehormonālās metodes

Vara dzemdes spirāle – ļoti droša metode.Maza, parasti T formas ierīca, kura tiek ievietota dzemdē. Efektivitāte ir >99%. Tā neizdala hormonus! Tā rada spermatozoīdiem nelabvēlīgu vidi un neļauj ieligzdoties apaugļotajai olšūnai. Spirāle darbojas 5 gadus (bet to var izņemt arī ātrāk). Reizēm tā rada sāpīgākas un spēcīgākas menstruācijas. Ja vēlies lietot šo metodi, pārrunā tās lietošanu ar ginekologu.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav. Svarīgi – metodi drīkst lietot arī pacientes, kuras lieto imūnsistēmu nomācošu terapiju!

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Prezervatīvi – vidēji droša metode. Nopērkami aptiekās, veikalos bez ārsta receptes. Darbojas kā barjera - neļauj spermatozoīdiem nokļūt pie olšūnas. Efektivitāte 98%. Vienīgā metode, kas pasargā arī no STI.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Dzemdes kakla diafragma vai uzmava – vidēji droša metode. Silikona ,,vāciņš’’, ko pati sieviete uzliek uz dzemdes kakla pirms katra dzimumakta. Neļauj spermatozoīdiem iekļūt dzemdē un apaugļot olšūnu. Efektivitāte ap 80%. Papildus jālieto spermicīdu gels vai krēms. Paiet laiks, kamēr sieviete iemācās to pareizi lietot.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Kalendārā metode – vidēji droša metode.  Metodes princips – noteikt dienas, kad ir lielāka iespēja apaugļoties un izvairīties no dzimumattiecībām šajās dienās. To dara gan skaitot dienas menstruālajā ciklā, gan mērot temperatūru taisnajā zarnā (tās pacelšanās liecina par olšūnas nobriešanas tuvošanos), gan arī izvērtējot maksts izdalījumu izskatu. Metodes efektivitāti ir ļoti grūti noteikt, jo tās pareizai lietošanai nepieciešams laiks (pat vairāki mēneši), lai sieviete izprastu sava menstruālā cikla norisi un iemācītos ,,tulkot’’ datus no sava menstruālā un temperatūra skalendāra. Efektivitāte pētījumos ir starp 85 – 99%, atkarībā no lietotājas uzcītības. Ir pieejamas arī ierīces, kas palīdz nolasīt auglīgās dienas. Ļoti svarīgi arī stingri ievērot auglīgās dienas un tajās atturēties no dzimumdzīves vai šajā laikā izmantot citu drošu kontracepcijas metodi. Šī metode nebūtu ieteicama, ja ir neregulāras menstruācijas, grūti ievērot visus metodes nosacījumus, kā arī tad, ja nepieciešama tiešām droša aizsardzība pret grūtniecību (medikamentu, slimības vai citu iemeslu dēļ). Ja vēlies lietot šo metodi, pārrunā tās lietošanas principus ar ginekologu.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Spermicīdi – nedroša metode. Ķīmiskas vielas, ko ievada makstī pirms katra dzimumakta. Tās nomāc spermatozoīdu kustīgumu un neļauj tikt līdz olšūnai. Pieejamas lodīšu, svecīšu veidā. Nopērkamas aptiekās bez receptes. Efektivitāte ir ap 80%. Tās var lietot papildus prezervatīvam vai dzemdes kakla diafragmai, lai uzlabotu to efektivitāti. Uz vieniem pašiem nevajadzētu paļauties, ja nepieciešama tiešām droša aizsardzība pret grūtniecību (medikamentu, slimības vai citu iemeslu dēļ).

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav. 

Pārtrauktais dzimumakts – nedroša metodeVīrietis izvelk dzimumlocekli no sievietes maksts pirms izdalās sperma (pirms notiek ejakulācija). Vīrietim nedaudz spermas var izdalīties vēl pirms notiek ejakulācija. Tādēļ šī metode ir nedroša un noteikti nav ieteicams to izmantot, ja nepieciešama droša aizsardzība pret grūtniecību. Ja šobrīd izmanto pārtraukto dzimumaktu, bet piemēram, ja lieto metotreksātu vai citus medikamentus, kas var būt kaitīgi bērnam vai arī Tavs veselības stāvoklis šobrīd neļauj plānot grūtniecību, noteikti pārrunā šo jautājumu ar ārstu!

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav.

Ietekme uz slimības norisi: nav.

Avārijas kontracepcija – tikai avārijas gadījumiem

Kontracepcija, ko lieto pēc dzimumakta, ja cita metode nav lietota vai ar to notikusi kļūme. Ir divu veidu avārijas kontracepcijas tabletes. Vienas satur levonergestrelu. Tās var lietot 72 stundu laikā pēc dzimumakta, bet, jo ātrāk, jo labāk. Otras satur ulipristāla acetātu, tās var lietot 120 stundu laikā pēc dzimumakta, bet, jo ātrāk, jo labāk. Visas reimatoloģisko slimību pacientes drīkst lietot abu veidu tabletes! Tām nav ietekmes uz slimību vai mijiedarbība ar medikamentiem. Abu veidu tabletes pieejamas aptiekās bez ārsta receptes. Tās nav tik drošas, kā, piemēram, prezervatīvs, līdz ar to noteikti jādomā par kādu drošu, pastāvīgi lietojamu metodi.

Mijiedarbība ar reimatoloģijā lietotiem medikamentiem: nav

Ietekme uz slimības norisi: nav. 

Atsauces
  1. American College of Rheumatology (2014) Choice of contraception may influence rheumatoid arthritis autoimmunity risk -- ScienceDaily.

    https://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141116094120.htm (Accessed: 29 July 2020)
  2. Family planning/contraception methods (2020).

    https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception (Accessed: 27 July 2020).
  3. Mehret Birru Talabi, Amanda M Eudy, Malithi Jayasundara, Tayseer Haroun, W Benjamin Nowell, Jeffrey R Curtis, Rachelle Crow-Hercher, C Whitney White, Seth Ginsberg, M. E. B. C. (2019) ‘Pregnancy, Periods, and “The Pill”: Exploring the Reproductive Experiences of Women with Inflammatory Arthritis’, ACR Open Rheumatol ., 1(2), pp. 125–132. doi: 10.1002/acr2.1016.
  4. Sammaritano, L. R. et al. (2020) ‘2020 American College of Rheumatology Guideline for the Management of Reproductive Health in Rheumatic and Musculoskeletal Diseases’, Arthritis & Rheumatology, 72(4), pp. 529–556. doi: 10.1002/acr.24130.
  5. WHO (2015) WHO | Medical eligibility criteria for contraceptive use. Geneva: World Health Organization.

    http://www.who.int/reproductivehealth/publications/family_planning/MEC-5/en/
  6. World Health Organization (2018) Family Planning - A global handbook for providers 2018 edition. Geneva: World Health Organization.

    https://www.who.int/reproductivehealth/publications/fp-global-handbook/en/