Vai reimatoloģisko slimību ārstēšanai ir speciāla diēta?

Šis jautājums nodarbina daudzu pacientu prātus, bet, meklējot pēc atbildēm internetā, apjukums varētu tikai pieaugt. Vienā vietā iesaka atteikties no piena produktiem, citā no graudaugiem, vēl citā no gaļas un dzīvnieku produktiem kā tādiem, līdz beidzot nedrīkstot ēst arī atsevišķus dārzeņus. Ko tad lai ēd?

Īsā atbilde: nav vienas konkrētas diētas, kas ārstētu reimatiskas slimības, taču ir uztura principi, kurus ievērojot, var panākt simptomu uzlabošanos.

Apskatīsim dažas no slimībām un ar tām saistītus uztura aspektus.

PODAGRA

Diētas modifikācija visticamāk mazā mērā ietekmē seruma urīnskābes līmeni, taču nepiemēroti uztura paradumi var veicināt slimības uzliesmojumus.

1. Svara normalizēšana

Visiem pacientiem ar virssvaru vai aptaukošanos, neatkarīgi no slimības aktivitātes, iesakāma svara samazināšana, kas veicina seruma urīnskābes līmeņa samazināšanos. Svara palielināšanās paaugstina slimības uzliesmojuma risku, turpretī svara mazināšana – samazina risku. Jāizvairās no strauja svara zuduma, jo tas var veicināt urīnskābes līmeņa paaugstināšanos.

2. Alkohols

Jebkura veida alkohola (īpaši alus) lietošana jāierobežo neatkarīgi no slimības aktivitātes. 1-2 alkohola devas 24 stundu laikā palielina uzliesmojuma risku par 40%. Uzliesmojuma gadījumā no alkohola jāatsakās pavisam.

3. Fruktoze

Neatkarīgi no slimības aktivitātes, visiem pacientiem iesakāms ierobežot produktus, kas satur daudz fruktozes (piemēram, augļu sulas, produktus, kuru sastāvā ir augstas koncentrācijas fruktozes kukurūzas sīrums (high fructose corn syrup). Mākslīgi saldinātu dzērienu uzņemšana tiek saistīta ar augstāku seruma urīnskābes līmeni. Augstas koncentrācijas fruktozes kukurūzas sīrupa lietošana palielina podagras risku.

4. Purīnvielas

Jāierobežo purīnvielu uzņemšana neatkarīgi no slimības aktivitātes. Augsts purīnvielu saturs ir gaļas subproduktos, gaļā, zivīs un jūras produktos. Gaļas subproduktus jāizslēdz, bet gaļas un zivju lietošanā jāsamazina biežums un porcijas izmērs (~75g).

5. Regulāras maltītes

Ēdienreižu izlaišana un badošanās var izraisīt urīnskābes paaugstināšanos, tādēļ iesakāma regulāru ēdienreižu ievērošana.

6. C vitamīns

Papildus C vitamīna lietošana nav iesakāma, jo nav pierādīta tās efektivitāte seruma urīnskābes līmeņa samazināšanā.

7. Ķirši

Ķiršu iekļaušana ikdienas uzturā iespējams samazina podagras uzliesmojumu risku.

8. Piena produkti, kafija, soja

Piena produktu, kafijas un sojas produktu lietošana tiek saistīta ar zemāku podagras un hiperurikēmijas risku.Principā, podagras gadījumā sanāk ievērot veselīga uztura pamatprincipusjāuzņem pietiekams ūdens daudzums (atkarībā no ķermeņa svara, fiziskās slodzes, āra temperatūras utt), uzturā ik dienas jāiekļauj dārzeņi, jāparūpējas par optimālu šķiedrvielu daudzumu un, neskaidrību gadījumā, droši jākonsultējas ar uztura speciālistu.

REIMATOĪDAIS ARTRĪTS

Tā risku samazina kvalitatīvs uzturs (lieliski iederas Vidusjūras diētas principi) un izvairīšanās no aptaukošanās.

1. Eliminācijas diētas

Nepieciešami vairāk kvalitatīvu pētījumu, lai izpētītu izslēgšanas diētas efektivitāti un drošumu. Šobrīd izslēgšanas diēta netiek rekomendēta sakarā ar uzturvielu trūkuma risku, kā arī ir sarežģīti šādas diētas pilnīgi ievērot ilgtermiņā.

Ieteicams sekot Vidusjūras diētas principiem kā papildus terapijai.

Veģetāra uztura (lakto-ovo, lakto un vegāna) un badošanās ietekme uz reimatoīdā artrīta simptomiem ir neskaidra, turklāt ievērojot vegānu uzturu, kā arī badojoties, iespējami riski samazinātai uztura kvalitātei un nevēlamam svara zudumam.

2. Vitamīni un minerālvielas
  1. Folskābe – nepieciešama metotreksāta blakus efektu mazināšanai.
  2. Kalcijs un vitamīns D – samazina lūzumu un osteoporozes risku pacientiem ar glikokortikoīdu terapiju.
  3. Koenzīms Q10 – iespējams samazina oksidatīvā stresa marķierus.
  4. Konjugētā linolskābe un E vitamīns – iespējams uzlabo klīnisko biomarķieru rādītājus un uzlabo simptomātiku, taču nepieciešami papildus pētījumi šīs ietekmes apstiprināšanai.
3. Ārstniecības augi

Nepietiekamu pierādījumu un / vai nevēlamu blakus efektu dēļ ārstniecības augu lietošana reimatoīdā artrīta ārstēšanai netiek rekomendēta.

4. Omega-3 polinepiesātinātās taukskābes

Uztura bagātinātāju lietošana vismaz 3 mēnešus, kuros omega-3 minimālā EPA/DHA deva ir 3g/dienā ar EPA/DHA attiecību >1.5, lietota kā papildus terapija var labvēlīgi ietekmēt reimatoīdā artrīta simptomātiku – sāpes, rīta stīvumu, tvēriena spēku. Efekts uz locītavu pietūkumu un slimības aktivitāti ir neskaidrs.

5. Probiotikas

Probiotiku uzņemšana iespējams samazina slimības aktivitāti un bioķīmiskos marķierus, taču nav zināma optimālā deva un lietošanas ilgums.

Pie osteoartrīta, juvenīla ideopātiska artrīta un psoriātiska artrīta pārsvarā runā par svaru normalizējošu uzturu, kas uzlabo pacientu pašsajūtu. Veidi, kā palielinātu svaru samazināt, var būt dažādi, tieši tāpēc būtu vēlams konsultēties ar speciālistu, lai atrastu sev piemērotāko, nenodarot pāri savam organismam un nenogurstot no ikdienas maltīšu plānošanas.

Faktiski pie visām reimatiskām slimībām, arī tām, kas šeit nav minētas, primāri jāparūpējas par optimālu uzturvielu (vitamīnu, minerālvielu, antioksidantu, taukskābju utt.) uzņemšanu, lai atbalstītu organisma spējas sadzīvot ar slimību un neprovocētu slimības uzliesmojumus.

Autori
  1. Zanda Mihailovska, sertificēta uztura speciāliste, Ogres rajona slimnīca (zanda.mihailovska@gmail.com)
  2. Eva Kataja, sertificēta uztura speciāliste, v/c Vivendi un EGV klīnika (eva.kataja@gmail.com)