Glikokortikoīdi

Materiālu sagatavoja dr.med A.Kadiša, dr.I.Buliņa

Glikokortikoīdi ir kortikosteroīdi, kuri ietekmē galvenokārt ogļhidrātu un olbaltumvielu maiņu. Tiem ir daudz dažādi efekti: paaugstina cukura līmeni asinīs, kavē olbaltumu sintēzi, šūnu proliferāciju un kalcija uzsūkšanos, ietekmē tauku vielmaiņu. Glikokortikoīdiem piemīt spēcīga pretiekaisuma, pretalerģijas un imūnsupresīvā darbība, jo tie kavē prostaglandīnu sintēzi, neitralizē hialuronidāzi un nomāc imūnšūnu un antivielu veidošanos, tie kavē arī tuklo šūnu degranulāciju un alerģijas mediatoru izdali un darbojas pretēji tiem. Turklāt glikokortikoīdi samazina eozinofilo leikocītu un limfocītu skaitu un palielina eritrocītu un neitrofilo leikocītu skaitu, paaugstina asins recēšanas spējas, pēc atgriezeniskās saites principa nomāc hipotalama-hipofīzes-virsnieru funkcionālo sistēmu.

Glikokortikoīdu lietošanas indikācijas

Jebkurš autoimūns iekaisuma artrīts, kolagenozes, vaskulīti, idiopātiskas iekaisuma miopātijas. Glikokortikoīdus nozīmē aktīvas slimības gadījumā līdz sasniegts slimību modificējošās antireimatiskās terapijas efekts vai arī, ja attīstās paasinājums vai dzīvību apdraudošs stāvoklis šīs terapijas lietošanas laikā.

Lietošanas forma un veids

Tablešu veidā perorāli katru dienu ēšanas laikā vai šķīduma veidā intravenozi (pulsterapijas veidā) vai intraartikulāri.

Lietošanas devas

prednizolons artrītu gadījumā 7,5-20mg, kolagenožu gadījumā 20-50 (70) mg, vaskulītu gadījumā 1 mg/kg. Metilprednizolons un deksametazons artrītu gadījumā 6-16 mg, kolagenožu gadījumā 16-40 (56) mg, vaskulītu gadījumā 0,75 mg/kg. Jāņem vērā, ka var būt nepieciešama devas korekcija atkarībā no slimības aktivitātes un blakusslimību esības. Medikamenta deva mazināma pēc ārsta norādījuma. Pulsa terapijas gadījumā metilprednizolons 125-1000mg dienā 3-5 dienas intravenozi. Pēc pulsa terapijas vienmēr nozīmējama enterāla glikokortikoīdu lietošana (t. i., tablešu veidā). Intra-artikulāras injekcijas parasti veic līdz trīs injekcijām vienā locītavā gada laikā.

Darbības efekts

Sākas strauji 6-8 stundu laikā. 

Kādas pārbaudes jāveic pirms terapijas uzsākšanas un terapijas laikā

pirms terapijas uzsākšanas un ik 3-4 mēnešus terapijas laikā ir jānosaka pilna asins aina ar leikocitāro formulu, aknu un nieru funkcijas rādītāji, glikoze, urīna analīze. Atkarībā no medikamenta devas un lietošanas ilguma turpmāk jāveic regulāra glikēmijas un nepieciešamības gadījumā glikētā hemoglobīna vai glikozes slodzes testa pārbaude. Ilgstošas glikokortikoīdu terapijas gadījumā un/vai izvērtējot arī citus riska faktorus, nepieciešams veikt osteodensitometriju. Regulāri jāmonitorē arteriālais spiediens un jāizvērtē arī citi kardiovaskulārie notikumi. Sistēmiskas blaknes gandrīz nenovēro pacientiem, kuri saņem glikokortikoīdus intra-artikulāri.

Piesardzības aspekti

Glikokortikoīdus nedrīkst lietot, ja ir nekontrolēta smaga arteriāla hipertensija, slikti kompensēts cukura diabēts, aktīva kuņģa vai duodena čūlas slimība, aktīva tuberkuloze, psihoze.

Ja esat lietojis glikokortikoīdus divas nedēļas vai ilgāk, nepārtrauciet zāļu lietošanu pēkšņi, ja vien ārsts nav norādījis citādi.

Nelietot glikokortikoīdus, ja ir alerģija pret tiem, kā arī, ja tikko veikta vakcinācija ar dzīvām vakcīnām.

Ko darīt infekcijas slimības gadījumā?

Medikamenta lietošana jāizvērtē individuāli. Ja nepieciešams turpināt lietot medikamentu, tad lietot mazāko efektīvo devu.

Iespējamās nevēlamās blakusparādības

Ņemot vērā glikokortikoīdu daudzos dažādos efektus, arī iespējamās blaknes ir daudz un dažādas: glikozes tolerances traucējumi vai cukura diabēts, hipertensijas attīstība vai tās gaitas pasliktināšanās, osteopēnijas vai osteoporozes attīstība, virsnieru mazspēja, samazināti dzīšanas procesi organismā, centrālās nervu sistēmas funkcionāli traucējumi (eiforija, psihomotors uzbudinājums, bezmiegs, psihoze, pat epileptiski krampji), spontāni zemādas asinsizplūdumi, ādas atrofija, katarakta, glaukoma, pārmērīga apetīte, kuņģa vai divpadsmitpirkstu zarnas čūlas attīstība vai paasinājums, strijas (strauja svara pieauguma dēļ), infekciju attīstība, kardiovaskulāri notikumi (piemēram, miokarda infarkts vai insults).

Grūtniecības un laktācijas periods, fertilitāte

Par grūtniecības plānošanu vienmēr savlaicīgi jāinformē ārsts. Glikokortikoīdi tiek uzskatīti par samērā drošiem grūtniecības laikā, ja tos lieto mazās devās, un tos var turpināt lietot sievietes ar reimatiskām slimībām (minētas iepriekš), kuras plāno grūtniecību.

Hidrokortizons un kortizons šķērso placentu, bet 11 beta-dehidrogenāze, placentas ferments, hidrokortizonu pārveido par kortizonu, kas ir bioloģiski neaktīvs; tādējādi auglī nonāk tikai aptuveni 10% no mātes devas. Tādēļ, ja mātei ir nepieciešama steroīdu ārstēšana, jāizvēlas hidrokortizons, kortizons vai prednizolons. Deksametazons un betametazons šķērso placentu ar līdzīgu mātes un augļa koncentrāciju.

Grūtniecības laikā jālieto mazākā iespējamā steroīdu deva, kas nepieciešama slimības aktivitātes kontrolei. Steroīdu stresa devas jālieto dzemdību un dzemdību laikā, ja māte grūtniecības laikā vairāk nekā 2–3 nedēļas saņēma steroīdus (pat mazu devu), un jaundzimušais jāuzrauga, vai nav virsnieru mazspējas un infekcijas.

Lielas glikokortikoīdu devas var izraisīt aukslēju šķeltnes, gestācijas diabēta, preeklampsijas, osteoporozes, priekšlaicīgu dzemdību un samazinātu augļa svara attīstību.

Laktācijas periods: informācija par glikokortikoīdu lietošanu zīdīšanas laikā ir ļoti ierobežota, lai gan tie atrodami pienā. Ja iespējams, izvairieties no ilgstošas ​​terapijas ar lielām devām, jo ​​zīdainim var rasties virsnieru nomākums un citi nelabvēlīgi efekti. Ja šāda lietošana ir neizbēgama, novērojiet zīdaiņa virsnieru darbību. Īslaicīga lielu steroīdu devu lietošana parasti tiek uzskatīta par saderīgu ar zīdīšanu, jo kopējā ietekme būs zema. Ir atsevišķi ziņojumi par glikokortikoīdu spēju samazināt piena daudzumu.

Glikokortikoīdu lietošana var izraisīt atgriezenisku auglības samazināšanos vīriešiem. Šis efekts ir atkarīgs no medikamenta devas un lietošanas ilguma.

Mijiedarbība ar citām zālēm

Piesardzīgi, lietojot glikokortikoīdus ar medikamentiem, kas ietekmē kālija līmeni asinīs (diurētiķi, caurejas medikamenti), kas samazina kālija līmeni asinīs (sirds glikozīdi), kā arī lietojot kombinācijā ar litiju (samazina litija līmeni asinīs). Glikokortikoīdi palielina cukura līmeni asinīs un arteriālo asinsspiedienu, tādēļ nereti nepieciešama šo stāvokļu terapijas korekcija.

Glikokortikoīdu terapijas laikā būtisku vakcinācijas ierobežojumu nav, tomēr jāievēro piesardzība, lietojot dzīvas vakcīnas.

Diētas ierobežojumi

Samazināt viegli asimilējamo ogļhidrātu un sāls uzņemšanu.

Atsauces
  1. www.uptodate.com
  2. I.Buliņa, J.Zepa Zāļu lietošanas aspekti pacientiem ar autoimūniem un hroniskiem iekaisuma artrītiem. 21.- 23.lpp.
  3. Bandoli G, Palmsten K, Forbess Smith CJ, Chambers CD. A Review of Systemic Corticosteroid Use in Pregnancy and the Risk of Select Pregnancy and Birth Outcomes. Rheum Dis Clin North Am. 2017;43(3):489-502. doi:10.1016/j.rdc.2017.04.013
  4. Whirledge S, Cidlowski JA. Glucocorticoids, stress, and fertility. Minerva Endocrinol. 2010;35(2):109-125.