Ko ievērot, lai vasarā vieglāk sadzīvotu ar reimatoīdo artrītu

Papildus ierastajiem ieteikumiem, kā vasarā uzturēt labu veselību – uzņemt pietiekamu ūdens daudzumu un izvairīties no pārkaršanas tiešos saules staros, – reimatoīdā artrīta pacientiem šajā sarakstā pievienojas virkne citu padomu labas pašsajūtas saglabāšanai karstajā sezonā. Lai gan dažādi pasaules pētījumi apliecina (1,2,3), ka reimatoīdā artrīta simptomi vasaras mēnešos atkāpjas (sevišķi salīdzinot ar ziemas periodu),  pastāv risks (4), ka stāvoklis var būtiski saasināties pie ekstrēmām gaisa temperatūru svārstībām.

Zināms, ka reimatoīdā artrīta ārstēšanā lielu un neatņemamu lomu ieņem medikamentu lietošana un regulāri ārsta apmeklējumi, taču labs palīgs var būt arī dažādi nemedikamentozi līdzekļi, kas sevī ietver gan pareizu un sabalansētu uzturu, gan fiziskās aktivitātes, gan arī katrai sezonai – šoreiz vasarai – atbilstošu viltību iegaumēšana, kas var jūtami atvieglot dzīvi.

Saules ietekme

Reimatisko slimību, tostarp reimatoīdā artrīta, pacientiem, kuri lieto noteiktus medikamentus, jāņem vērā, ka viņi var būt vairāk pakļauti saules apdegumiem un izsitumiem uz ādas. Gaismas jutība vai ārkārtēja jutība pret saules ultravioletajiem (UV) stariem jeb fotosensivitāte ir dažu reimatisko slimību zāļu blakusparādība. Pacientiem, kuri lieto šādas zāles, saules iedarbības rezultātā var rasties ādas izsitumi un apdegumi. Pacientiem var parādīties divu veidu saules gaismas jutības (photosensitivity) reakcijas: fototoksiska un fotoalerģiska. Fototoksiskās reakcijās zāles aktivizējas ar saules stariem saskarsmē ar ādu. Ādas izsitumi, kas atgādina saules apdegumus, parasti parādās 24 stundu laikā. Fototoksiska reakcija rodas vietās, kas bijušas pakļautas tiešiem UV stariem. Fotoalerģiskās reakcijās UV iedarbība maina zāļu struktūru, tādējādi imūnsistēma to uztver kā antigēnu, aktivizējot alerģisku reakciju. (5) Pacientiem, ieteicams veikt sekojošus profilaktiskus pasākumus, lai aizsargātu ādu: lietot sauļošanās līdzekli ar saules aizsardzības faktoru (SPF) 30 vai vairāk, tai skaitā arī uz lūpām, un atkārtot to ik pēc 3 stundām, izvēlēties ūdensizturīgu sauļošanās līdzekli, ja ir saskarsme ar ūdeni, ierobežot uzturēšanos saulē, kad ir visspēcīgākā UV staru ietekme, proti, laika periodā no plkst. 11.00 līdz plkst. 16.00, valkāt garas bikses un apģērbu ar garām piedurknēm un cepuri ar platu apmali, kā arī saulesbrilles ar UV gaismas aizsardzību. (6)

Saules gaisma stimulē D vitamīna ražošanu. Ķermenis veido D vitamīnu no tiešiem saules stariem uz ādas, atrodoties ārā. D vitamīns palīdz regulēt kalcija un fosfāta daudzumu organismā, sekmējot kaulu, zobu un muskuļu veselību. Aptuveni no marta beigām / aprīļa sākumam līdz septembra beigām lielākajai daļai veselu cilvēku būtu jāspēj visu nepieciešamo D vitamīnu iegūt no saules gaismas. (7) Pētījumi liecina (8, 9), ka D vitamīna trūkums organismā reimatoīdā artrīta pacientiem var veicināt straujāku slimības attīstības gaitu, tādēļ pacientiem būtu vēlams vasaras sezonā pēc iespējas biežāk uzturēties svaigā gaisā, un apspriesties ar ārstējošo ārstu par papildus D vitamīna uzņemšanu, jo reimatoīdā artrīta aktīvas norises laikā D vitamīna līmenis pazeminās.(10)

Jāņem vērā, ka saules gaisma var uzkarsēt cilvēka ķermeni un aktīva reimatoīdā artrīta gadījumā izraisīt artrīta paasinājumu. Tamdēļ noteikti jākontrolē atrašanās laiks saulē.

Apģērbs un piemēroti apavi

Vasaras sezona, kad silto laika apstākļu dēļ ir nepieciešams ģērbt daudz mazāk apģērbu un tas ir daudz vieglāks un gaisīgs, ir piemērots periods, lai pārdomātu savu garderobi – kā to padarīt pēc iespējas vienmērīgāku un piemērotāku sadzīvošanai ar slimības simptomiem. Šis ir laiks, lai eksperimentētu ar savu apģērbu un izvēlētos tās drēbes, kas ērtāk un vieglāk uzvelkamas. Piemēram, tās var būt blūzes ar lielākām pogām, gaisīgas kleitas bez aizdares, kurpes ar elastīgām auklām un rāvējslēdzēja aizdares ar lielākiem riņķīšiem. Apavu apaušanai var izmantot apavu lāpstiņu ar garu rokturi. Šie padomi būs īpaši noderīgi tiem pacietiem, kuriem saasinās reimatoīdā artrīta simptomi un sīku darbu veikšana sagādā diskomfortu.

Tāpat reimatoīdā artrīta un citu artrītu veidu pacientiem ir jāizvēlas ergonomiski ērti un piemēroti apavi. Noteikti jāatsakās no apaviem ar plānu, līdzenu zoli, kādas ir, piemēram, balettipa kurpēm (tā saucamās balerīnčības). Kājas vislabāk jutīsies apavos, kuriem papēža daļa ir par 2 – 3 cm augstāka, nekā pārējā zole. Apaviem jābūt ar pietiekami plašu purngalu, lai nodrošinātu atbilstošu pēdu pirkstu novietojumu, īpaši, ja ir kādas pēdu deformācijas, kas bieži vien pavada reimatoīdā artrīta pacientus. Tāpat apavu iekšpusei ir jānodrošina pietiekams pēdas atbalsts, tas ir, pietiekams platums, amortizācija, izliekums atbilstošs pēdai, stabila un droša papēža daļa. Ja ir iespējams, tad apavu iekšzoli ieteicams aizstāt ar savu personīgo ortopēdisko zolīti. Tāpat arī uz priekšdienām būtu ieteicams izvēlēties apavus, kuriem ir izņemamas iekšzoles. Nepareiza locītavu un / vai mugurkaula noslodze var radīt diskomfortu un sāpes un veicināt reimatoīdā artrīta progresiju.

reimatoidais artrits ieteikumi vasara

Fiziskās aktivitātes un reimatoīdais artrīts

Siltie laika apstākļi vasaras sezonā paver plašas iespējas nodoties mērenas intensitātes aktivitātēm svaigā gaisā, piemēram, peldēšanai, nūjošanai, pastaigām, golfam, riteņbraukšanai un citām aktivitātēm. Pētījumi liecina (11, 12, 13), ka nodarbošanās ar fiziskām aktivitātēm ir labvēlīga ietekme uz kauliem, palēninot radiogrāfisko (artrīta izmaiņas locītavu rentgenattēlos) slimību progresēšanu mazajās locītavās un palielinot kaulu minerālo blīvumu, kā arī uzlabojot sirds un asinsvadu veselību. Tāpat fiziskās aktivitātes paaugstina pašapziņu, samazina depresijas simptomus, uzlabo miega kvalitāti un samazina sāpju uztveri. Regulāras kustības uzlabo kustību apjomu, kā arī samazina sāpes un stīvuma sajūtu locītavās.

Jāņem vērā, ka izvēlētajām aktivitātēm jābūt saudzīgām pret locītavām. Papildus aerobajai slodzei, vēlams arī dažas reizes nedēļā nodoties spēka vingrinājumiem, lai uzturētu muskuļu spēku. Tāpat par labu veselībai nāks arī stiepšanās, balansa un koordinācijas vingrinājumu iekļaušana savā treniņu plānā. Lielākas slodzes gadījumos noteikti ieteicams lietot ortozes, apsējus un saites, lai atslogotu slodzei pakļautās locītavas. Svarīgi ir būt aktīviem regulāri, pielāgojot fiziskās aktivitātes un to intensitāti reimatoīdā artrīta simptomiem vai to saasinājumiem.

Pārtikas produkti vasaras sezonā

Reimatoīdā artrīta pacientiem ik dienu nākas cīnīties ar iekaisumu pārvaldīšanu, jo šī slimība ir hronisks stāvoklis, kad imūnsistēma “uzbrūk” audiem, izraisot iekaisumu un sāpes locītavās un dažreiz pat visā ķermenī. Reimatoīdā artrīta iegrožošanai mūsdienās ir pieejami dažādi medikamenti, tomēr papildus veselības stāvokli un pašsajūtu var uzlabot ar piemērotu uzturu.

Uzturā vēlams iekļaut produktus, kas satur antioksidantus. Antioksidanti ir vielas, kas organismam palīdz aizsargāties pret šūnu bojājumiem, ko izraisa nestabilās molekulas jeb brīvie radikāļi. Antioksidanti palīdz nomākt šūnu bojājumus un var arī mazināt iekaisumu. Ir pierādīts, ka reimatoīdā artrīta pacientiem diēta, kas satur augstu antioksidantu saturu, īpaši no dārzeņiem, augļiem un garšvielām, var palīdzēt mazināt iekaisumu un simptomus, kā arī palēnināt slimības progresēšanu. (14)

Iegādājoties augļus un dārzeņus, svarīgi būtu izvēlēties sezonas produktus. Sezonālo produktu patērēšana būs labs palīgs naudas maciņam, jo tie būs cenā draudzīgāki. Tāpat uzturvielu līmenis šajos produktos būs augstāks īsā uzglabāšanas laika dēļ, kā arī tamdēļ, ka augļi un dārzeņi būs nogatavojušies dabīgā veidā.

Augļi un dārzeņi ar augstu antioksidantu koncentrāciju: violetās, sarkanās un zilās vīnogas, ķirši, mellenes, kazenes, sarkanās ogas, piemēram, avenes un zemenes, granātāboli, āboli, arbūzi, dažādi rieksti, pupiņas, bietes un lapu bietes, burkāni, selerija, tumši zaļie dārzeņi – brokoļi, spināti, cukīni, lapu kāposti, sparģeļi, dārza kāposti, puravi, kreses, – tāpat arī salāti, zaļā piparmētra un baziliks. (15, 16, 17, 18)

Smēķēšanas kaitīgā ietekme

Reimatoīdā artrīta pacientiem noteikti no savas ikdienas ir jāizslēdz tabakas izstrādājumi, tādēļ ka pacientiem, kuri smēķē, norit aktīvāks slimības process nekā tiem, kuri nekad nav smēķējuši vai ir pārtraukuši smēķēšanu. Augsta slimības aktivitāte nozīmē pietūkušas, sāpīgas un stīvas locītavas, izteiktas iekaisuma pazīmes asinīs, straujāk progresējošas un izteiktākas deformācijas un funkcionalitātes samazināšanās, kā arī ar laiku var attīstīties asinsvadu iekaisums ārpus locītavām. Tāpat smēķēšana var samazināt reimatoīdā artrīta medikamentu efektivitāti. (19, 20, 21)

Produkti, kurus nevajadzētu lietot

Nevēlams produkts reimatoīdā artrīta un citu reimatisko slimību pacientiem ir pārstrādātais cukurs. Pētījumi liecina, ka pārstrādātā cukura uzņemšana var pasliktināt artrīta simptomus. (22, 23) Lai gan vasarā saldināto un atspirdzinošo dzērienu, saldējumu un citu desertu klāsts var šķists īpaši vilinošs, reimatoīdā artrīta pacientiem šos produktus ieteicams aizstāt ar ūdeni, augļiem un ogām un citām veselīgām alternatīvām.

Tāpat iekaisuma procesus organismā pacientiem var veicināt pārstrādātā un sarkanā gaļa, kā arī šie produkti var pasliktināt slimības simptomus un gaitu, jo satur augstu piesātināto tauku saturu, kas veicina iekaisuma procesus. (24, 25) Tādēļ kā alternatīvu olbaltumvielu uzņemšanai ieteicams izvēlēties zivs produktus. Dažas zivis, piemēram, lasis, skumbrija, tuncis, sardīnes un siļķes, ir labi omega-3 taukskābju avoti, kas ir saistīti ar iekaisuma mazināšanu un var palīdzēt uzlabot locītavu stāvokli. (26) Pretiekaisuma efekts piemīt melnajai tējai, olīveļļai, augļiem un dažādiem dārzeņiem. Savukārt produkti ar augstu proteīna saturu, piemēram, sarkanā gaļa, palielināts sāls patēriņš, vairāk nekā četru tasīšu kafijas lietošana diennakts laikā veicina iekaisumu reimatoīdā artrīta pacientiem. Piena produktu, citrusaugļu un sēņu lietošana nepalielina reimatoīdā artrīta attīstības risku. Tiesa pētījumu rezultāti par sarkanās gaļas un piena produktu lietošanas ietekmi uz reimatoīdā artrīta gaitu ir pretrunīgi. Pacientiem savā uzturā paaugstinātā iekaisuma riska dēļ nav ieteicams lietot arī nakteņu dzimtas augus, proti, tomātus, kartupeļus, baklažānus un papriku. To sastāvā esošais alkaloīds solanīns var veicināt locītavu sāpes. (27)

Svara normalizēšana

Pie reimatoīdā artrīta svarīgi ir sekot līdzi savam svaram un censties to noturēt veselīgā līmenī. Palielināts svars rada papildus slodzi locītavām un iekšējiem orgāniem, jo aptaukošanās notiek arī ķermeņa iekšienē. Tauku šūnas izdala iekaisuma vielas, veicinot iekaisumu organismā. Tādēļ, lai noritētu veselīga svara normalizēšana, noteikti jākonsultējas ar uztura speciālistu, kurš palīdzēs izveidot piemērotāko ēdienkarti. (28) Neliela liekā svara gadījumā to samazināt palīdzēs iepriekš minētās regulārās fiziskās aktivitātes un veselīgs uzturs. Vasara ir piemērots laiks, lai pievērstos un / vai nostiprinātu slimības simptomu mazināšanai piemērotus uztura un kustīga dzīvesveida principus – sezonālu produktu klāstu un plašās iespējas kustībām svaigā gaisā.

Stress un mentālais atbalsts

Dzīvojot ar reimatoīdo artrītu, ļoti svarīgi ir ikdienā saglabāt iekšējo mieru un līdzsvaru, nepakļaujot sevi pārmērīgam stresam. Stress var palielināt artrīta simptomu uzliesmojuma risku un pasliktināt slimības gaitu. (29, 30) Stresu un depresiju var uzskatīt par artrīta sekām, taču tās var arī pastiprināt artrīta aktivitāti. Automātiskas negatīvas domas, kas rodas vienlaikus ar stresa stāvokli, izraisa depresiju. Lai gan automātiskās domas ir gan normālas, gan patoloģiskas atziņas elements, konsekventa automātisko negatīvo domu klātbūtne samazina cilvēka spēju darboties un atbilstoši pielāgoties videi. (31) Stresa mazināšanai var līdzēt jau pieminētās regulāras fiziskās aktivitātes, relaksācijas un elpošanas tehnikas, joga, meditācija, kā arī draugu un tuvinieku atbalsts. Lai gan reimatoīdā artrīta pacientiem reizēm stresa izjūta var būt tipiska, tomēr gadījumos, ja tādas emocijas kā dusmas, bailes, bezcerība, skumjas, depresija un trauksme pavada ilgāku laiku, noteikti ir jāmeklē atbalsts gan dažādās atbalsta grupās un biedrībās, gan arī pie psihoterapeita, kurš nozīmēs piemērotākās ārstēšanas metodes. Tāpat savai mentālajai labsajūtai jāseko līdzi arī vasaras sezonai lēnām mainoties uz rudens sezonu, kas arī var pastiprinātāk izraisīt depresijas sajūtas, dienai kļūstot īsākai. Tuvojoties rudenim, viena no izplatītākajiem garastāvokļa maiņu cēloņiem ir samazināta saules gaismas iedarbība, kas var veicināt depresijas sajūtu. (32)

Ko īpaši atcerēties?

  • Ejot saulē, jālieto aizsargkrēmi sejai, ķermeni un lūpām ar saules aizsargfaktoru 30+
  • Saule piedalās D vitamīna vielmaiņā. Reimatoīdā artrīta aktivitāti un smaguma pakāpi mazina optimāls D vitamīna līmenis
  • Piemērots apģērbs un piemēroti apavi ļauj justies ērti un kustēties aktīvi
  • Labs garastāvoklis un kustības, veselīga uztura un dzīves veida principi, optimāls ķermeņa svars un prasme samazināt stresa izraisītas garastāvokļa pārmaiņas samazina reimatoīdā artrīta slimības aktivitāti
  • Grūtības reimatoīdā artrīta laikā palīdz pārvarēt padomi, atbalsts un zināšanas un to pielietošana


Atsauces

  1. Mori H, Sawada T, Nishiyama S. et al. Influence of seasonal changes on disease activity and distribution of affected joints in rheumatoid arthritis. BMC Musculoskelet Disord 20, 30 (2019). https://doi.org/10.1186/s12891-019-2418-2
  2. Feldthusen C, Grimby-Ekman A, Forsblad-d'Elia H, Jacobsson L, Mannerkorpi K. Seasonal variations in fatigue in persons with rheumatoid arthritis: a longitudinal study. BMC Musculoskelet Disord. 2016 Feb 4;17:59. doi: 10.1186/s12891-016-0911-4. PMID: 26846791; PMCID: PMC4743196.
  3. N. Iikuni N, Nakajima A, Inoue E, Tanaka E, Okamoto H, Hara M, Tomatsu T, Kamatani N, Yamanaka H, What's in season for rheumatoid arthritis patients? Seasonal fluctuations in disease activity, Rheumatology, Volume 46, Issue 5, May 2007, Pages 846–848, https://doi.org/10.1093/rheumatology/kel414
  4. Azzouzi H, Ichchou L. Seasonal and Weather Effects on Rheumatoid Arthritis: Myth or Reality? Pain Research and Management, vol. 2020, Article ID 5763080, 5 pages, 2020. https://doi.org/10.1155/2020/5763080
  5. Medical Author: John P. Cunha, DO, FACOEP Medical Editor: Melissa Conrad Stöppler, MD. Sun-Sensitive Drugs (Photosensitivity to Drugs). Medically Reviewed on 9/13/2019 Privacy & Trust Info. Available at https://www.medicinenet.com/sun-sensitive_drugs_photosensitivity_to_drugs/article.htm
  6. By Beth Levine, Medically Reviewed by Alexa Meara, MD. Rheumatoid Arthritis Medication: Beware of Sunburn if You Take These Drugs. Last Updated: May 15, 2017. Available at https://www.everydayhealth.com/rheumatoid-arthritis/medications/sun-sensitivity-side-effect-sunburn/
  7. NHS. Vitamin D. Available: https://www.nhs.uk/conditions/vitamins-and-minerals/vitamin-d/
  8. Meena N, Singh Chawla SP, Garg R, Batta A, Kaur S. Assessment of Vitamin D in Rheumatoid Arthritis and Its Correlation with Disease Activity. J Nat Sci Biol Med. 2018;9(1):54-58. doi:10.4103/jnsbm.JNSBM_128_17
  9. Kostoglou-Athanassiou I, Athanassiou P, Lyraki A, Raftakis I, Antoniadis C. Vitamin D and rheumatoid arthritis. Ther Adv Endocrinol Metab. 2012;3(6):181-187. doi:10.1177/2042018812471070
  10. Lee YH, Bae SC. Vitamin D level in rheumatoid arthritis and its correlation with the disease activity: a meta-analysis. Clin Exp Rheumatol. (2016) 34:827–33.
  11. Verhoeven F, Tordi N, Prati C, Demougeot C, Mougin F, Wendling D. Physical activity in patients with rheumatoid arthritis. Joint Bone Spine. 2016 May;83(3):265-70. doi: 10.1016/j.jbspin.2015.10.002. Epub 2015 Nov 28. PMID: 26639220.
  12. Cooney JK, Law RJ, Matschke V, et al. Benefits of exercise in rheumatoid arthritis. J Aging Res. 2011;2011:681640. Published 2011 Feb 13. doi:10.4061/2011/681640
  13. Vanesa Hernández-Hernándeza M, Díaz-González F. Role of physical activity in the management and assessment of rheumatoid arthritis patients. Vol. 13. Issue 4.pages 214-220. DOI: 10.1016/j.reuma.2016.04.003
  14. Skoczyńska M, Świerkot J. The role of diet in rheumatoid arthritis. Reumatologia. 2018;56(4):259-267. doi:10.5114/reum.2018.77979
  15. By Elaine Magee, MPH, RD. 10 Nutrient-Rich Super Foods. Available at https://www.webmd.com/food-recipes/features/10-super-foods
  16. By Ruairi Robertson, PhD. The 8 Healthiest Berries You Can Eat. Updated on August 19, 2020. Available at https://www.healthline.com/nutrition/8-healthy-berries#TOC_TITLE_HDR_2
  17. By Melissa Halas-Liang. 10 Green and Red Fruits & Veggies to Eat When You Have Rheumatoid Arthritis. October 21, 2014. Available at https://rheumatoidarthritis.net/nutrition/10-green-red-fruits-veggies-eat
  18. By Ryan Raman, MS, RD. 12 Healthy Foods High in Antioxidants. March 12, 2018. Available at https://www.healthline.com/nutrition/foods-high-in-antioxidants
  19. Baka, Z., Buzás, E. & Nagy, G. Rheumatoid arthritis and smoking: putting the pieces together. Arthritis Res Ther 11, 238 (2009). https://doi.org/10.1186/ar2751
  20. Chang K, Yang SM, Kim SH, Han KH, Park SJ, Shin JI. Smoking and rheumatoid arthritis. Int J Mol Sci. 2014;15(12):22279-22295. Published 2014 Dec 3. doi:10.3390/ijms151222279
  21. The National Rheumatoid Arthritis Society (NRAS). Smoking. Available at https://nras.org.uk/resource/smoking/
  22. Tedeschi SK, Frits M, Cui J, et al. Diet and Rheumatoid Arthritis Symptoms: Survey Results From a Rheumatoid Arthritis Registry. Arthritis Care Res (Hoboken). 2017;69(12):1920-1925. doi:10.1002/acr.23225
  23. DeChristopher LR, Uribarri J, Tucker KL. Intake of high-fructose corn syrup sweetened soft drinks, fruit drinks and apple juice is associated with prevalent arthritis in US adults, aged 20-30 years. Nutr Diabetes. 2016;6(3):e199. Published 2016 Mar 7. doi:10.1038/nutd.2016.7
  24. Alwarith J, Kahleova H, Rembert E, et al. Nutrition Interventions in Rheumatoid Arthritis: The Potential Use of Plant-Based Diets. A Review. Front Nutr. 2019;6:141. Published 2019 Sep 10. doi:10.3389/fnut.2019.00141
  25. Tedeschi SK, Frits M, Cui J, et al. Diet and Rheumatoid Arthritis Symptoms: Survey Results From a Rheumatoid Arthritis Registry. Arthritis Care Res (Hoboken). 2017;69(12):1920-1925. doi:10.1002/acr.23225
  26. Kostoglou-Athanassiou I, Athanassiou L, Athanassiou P. The Effect of Omega-3 Fatty Acids on Rheumatoid Arthritis. Mediterr J Rheumatol. 2020;31(2):190-194. Published 2020 Jun 30. doi:10.31138/mjr.31.2.190
  27. Gioia C, Lucchino B, Tarsitano MG, Iannuccelli C, Di Franco M. Dietary Habits and Nutrition in Rheumatoid Arthritis: Can Diet Influence Disease Development and Clinical Manifestations? Nutrients. 2020;12(5):1456. Published 2020 May 18. doi:10.3390/nu12051456
  28. Dr.E.Sikora, dr.I.Buliņa, dr.med J.Zepa, RSU docente, dr.med A.Kadiša. Tavsreimatologs.lv: Reimatiskās saslimšanas – dzīvesveids. Iegūts no: https://www.tavsreimatologs.lv/arstesana/reimatiskas-saslimsanas-dzivesveids
  29. Hassett AL, Clauw DJ. The role of stress in rheumatic diseases. Arthritis Res Ther. 2010;12(3):123. doi:10.1186/ar3024
  30. Tillmann, T., Krishnadas, R., Cavanagh, J. et al. Possible rheumatoid arthritis subtypes in terms of rheumatoid factor, depression, diagnostic delay and emotional expression: an exploratory case-control study. Arthritis Res Ther 15, R45 (2013). https://doi.org/10.1186/ar4204
  31. Palos, Ramona & Vîşcu, Loredana. (2014). Anxiety, Automatic Negative Thoughts, and Unconditional Self-Acceptance in Rheumatoid Arthritis: A Preliminary Study. ISRN rheumatology. 2014. 317259. 10.1155/2014/317259.
  32. Mayo Clinic. Seasonal affective disorder (SAD). Available at https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/seasonal-affective-disorder/symptoms-causes/syc-20364651

Nosūti mums jautājumu un iegūsti atbildes uz saviem jautājumiem!

Uz jautājumiem atbildēsim sociālajos tīklos un aktualitātēs